Leyla Emadi

IMG_6769.jpg

1977, Ankara doğumlu.
İstanbul’da yaşayıp çalışmaktadır.

Eğitim

2018, Yeditepe Üniversitesi, Sosyal Bilimler Fakültesi, Sanatta Yeterlilik
2007, Yeditepe Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Resim, Yüksek Lisans
2004, Yeditepe Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Resim, Lisans

1977 yılında aslen İranlı olarak Ankara’da doğdu. İki ülkenin de siyasal ve ideolojik olarak en karışık dönemlerinin  yaşandığı yıllarda..

Bir tarafta rejim değişikliğinin hayatına mecburi getirileri – belki de hayatından götürüleri – diğer tarafta askeri darbeler ve baskı yılları.. Her iki ortamda da yıllarca sürecek karışıklık ve bitmeyen bir kaos hali.. Birbirleriyle aşağı yukarı aynı dönemleri geçiren bu iki ülkenin ortasında baskı ve fikir ayrılıklarına maruz kalmak sanatının temelini oluşturmuştur.

Şiddet, baskı ve zulüm her daim sanatçının çalışmalarının ana teması haline gelerek plastik bir dille harmanlanmıştır. Çalışmalarında esas olarak insanı ele alır. Bireyin bağlı olduğu cinsiyet, din, siyaset, ideoloji ve kalıplaşmış düşünceler, resimlerinin ikinci önemli maddesi halindedir. Sanatçı bu kalıpları sorgulamayı, parçalamayı ve gerektiği yerde yıkmayı  amaçlar.

Sanatçı; özgür bir toplumda özgürce düşünerek üretmenin en temel hak olduğu düşüncesinde ve bunu sanatına yansıtabilmek tek amacı.