Biz Bu Değiliz, Bu Bizden Geriye Kalan

Ali Şentürk

 05.09.2019-12.10.2019

Mixer, 05 Eylül – 12 Ekim 2019 tarihleri arasında Ali Şentürk’ün ‘Biz Bu Değiliz, Bu Bizden Geriye Kalan’ isimli dördüncü kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

Platon’un mağara alegorisine göre nesneler ve değişmeyen özlerden oluşan iki ayrı dünya vardır. Beden, nesneler dünyasına ait iken ruh özler dünyasından izler taşımaktadır. “Biz Bu Değiliz, Bu Bizden Geriye Kalan” isimli sergisinde beden ve nesnenin parça/bütün meselesine odaklanan Şentürk parçalanmış, özgünlüklerini kaybetmiş unsurları tekrar bir araya getirerek yeni bir bütün oluşturmayı amaçlıyor. Birleşmemesi ya da karşılaşmaması gereken parçaları bu sergide bir araya getiriyor. Bu nesneleri salt sanat eserlerinden parçalar olarak algılamak yerine, kendisi ve izleyicilerin bir şekilde hayatlarına nüksederek oluşturduğu duyguların yansımaları olarak algılamak daha doğru olur. Yaşam içerisinde ‘insan’ olmaya giden süreçte karşılaştığımız durumlar, bizlerin fiziksel parçaları ile yeniden şekillenir ve yaşamımızın bir parçası haline gelmektedir.

Sanatçı, üretim prensibi olarak heykel, resim, fotoğraf, video, performans gibi alanları kullanırken, kimi zaman kendisinin ama çoğunlukla bir başkasının yaşam ve deneyimini sanatın yorumlama, eğretileme ve kurgusal diliyle aktarır. Şentürk’ün yeni sergisinde ise şimdiye kadar ürettiği ya da fikir aşamasında olan tüm olgulardan unsurlar görmek mümkünken aynı zamanda yanlış karşılaşmalardan doğan yeni bir hikaye ile karşılaşıyoruz.

Photo credit: Nazlı Erdemirel

Biz Bu Değiliz, Bu Bizden Geriye Kalan

05.09.2018-12.10.2018

Açılış: 05 Eylül, Perşembe

Saatler: 18:30 – 20:30

Adres: Mixer, Mumhane Cad. No:50, Kat: 0 & -1 Karaköy, İstanbul

Tel: 0212 243 54 43

Web: www.mixerarts.com

E-mail: info@mixerarts.com