Kürşat Bayhan

kürşat.jpg

1981 Malatya doğumlu.
İstanbul’da yaşayıp çalışmakta.

 

Kürşat Bayhan (d. 1981, Malatya) çalışmalarında Irak, Afganistan, Libya, Sudan, Suriye, Mısır, Pakistan, Filistin ve Lübnan'daki çatışma bölgelerine odaklanır. 2014'te "Away From Home" adlı kitabını yayınladı ve Time dergisi ile Photo District News Editors Annual'dan "En İyi Fotoğraf Kitabı"ödülünü aldı. Aynı yıl, Japonya, Photocity Sagamihara'dan Grand Asian Photographer Ödülü'nü aldı. İngiltere'de British Journal of Photography tarafından Ones to Watch listesine aday gösterildi ve Japan International Photographers Association tarafından Büyük Jüri Ödülü'nü aldı. Çalışmalarına İstanbul’da devam eden sanatçı son dönem çalışmalarında Türkiye'ye odaklanmaktadır.

 

“2014 yılında IŞİD, Irak’taki Sinjar ve Suriye’deki Kobane kentleri de dahil olmak üzere, birçok Irak ve Suriye şehrinde saldırılar düzenledi. IŞİD, Sinjar’ın kontrolünü ele geçirince orada yaşayan insanların hayatları önemli ölçüde değişti. Yüzlerce Yezidi’yi öldüren IŞİD, birçok kadını da kaçırarak cinsel amaçlı köleliğe zorladı. Kaçma şansı bulanlar ise ellerinde kalanlarla Sinjar yakınındaki dağlara sığındı. Günlerce açlık ve susuzlukla boğuştular. Günlerce aç kaldıktan sonra bazı Yezidiler çok zor şartlar altında güvenlik geçidinden geçerek dağlardan kurtulmaya çalıştılar. Bu su şişeleri Türkiye’ye ve Irak’taki daha güvenli alanlara kaçabilen ailelere ait.”

– Kürşat Bayhan

"Bayhan, zihnindeki sorulara fotoğraflarla yanıt bulmaya çalışıyor: 'Bazen sosyal, bazen de çevresel bir sorun yeni bir projeye başlamam için beni kışkırtıyor. İnsan ilişkilerine, göçmenliğe, yoksulluğa, çevreye ve çatışmalara odaklanan herhangi bir hikaye beni kendisine çekiyor.'"

– To Find a Language, Ilgın Deniz Akseloğlu, exhibist magazine issue 5.