Varolmayan Resimler

16.07.2014 - 14.09.2014

Mixer, 16 Temmuz – 14 Eylül tarihleri arasında küratörlüğünü Mehmet Kahraman ve Elvin Vural’ın yaptığı Varolmayan Resimler adlı karma sergiye ev sahipliği yapıyor. Sergi fotoğraf, desen, resim, video ve neon yerleştirme gibi birçok farklı disiplinden işi bir araya getiriyor.

Varolmayan Resimler kavramsal çerçevesini izleyici ile imaj arasında kurulan çok katmanlı ilişki üzerine inşa ediyor. Çoğunluğu iki boyutlu yüzeyler olan farklı mecralarda gördüğümüz her imaj, varoluşlarındaki tamamlanmamışlıktan dolayı, izleyicinin zihninde devam eden ve ancak bu süreç sonunda bütünlüğe varan birer yapıya evriliyor. İmajın kendi içinde değil izleyicinin zihninde tamamlanması fikrine paralel olarak, eserler sayısız yorumla karşılaşıp sonsuz sayıda farklı yansımaya dönüşüyor.

Sergiye davet edilen sanatçıların farklı disiplinlerden çalışmaları serginin kavramsal çerçevesini destekleyerek izleyicinin farklı türdeki medyumlarla iletişime geçmesine olanak sağlıyor. Bengisu Bayrak’ın unutulmuş notları görselleştirdiği resimleri ve Dilek Öztürk’ün farklı kentsel mekanlarda kendini konumlandırarak oluşturduğu otoportreler hikayelerin devamlılığına işaret ederken, Ömürhan Alptekin’in resimsel bir  üstyapıya dönüşmeye yüz tutmuş ama henüz bunu tamamlayamamış desenleri ve Sema Özevin’in hem birbirleriyle hem izleyiciyle etkileşimli fotoğraf yerleştirmesi, izleyicinin her bakışta farklı bir resimle, ama aslında varolmayan bir resimle karşılaşması fikrini destekliyor.

Sanatçılar: Bengisu BayrakDilek ÖztürkElla Becker, Nalan Kilimci, Sema ÖzevinSırma DorukÖmürhan Alptekin, Tuğçe Çubukçuoğlu

Küratörler: Mehmet Kahraman, Elvin Vural