SANATÇILAR İÇİN AÇIK ÇAĞRILAR VE ÖDÜLLER

EN

Açık Çağrı: Sanat ve Teknoloji Rezidans Programı 
Son Başvuru Tarihi: 28/07/19 
Yer: Atina – Yunanistan, Belgrad – Sırbistan, İstanbul – Türkiye

British Council tarafından yürütülen, Türkiye’den ATÖLYE ve Abdullah Gül Üniversitesi, Yunanistan’dan Bios ve Sırbistan’dan Nova Iskra ortaklığıyla düzenlenen Connect for Creativity projesi kapsamında Atina, Belgrad ve İstanbul’da 7 Ekim - 17 Kasım 2019 tarihleri arasında eş zamanlı olarak gerçekleşecek bir Sanat ve Teknoloji Rezidans Programı düzenleniyor. Connect for Creativity, 6 haftalık konuk sanatçı programı ile partner ülkelerden her 3 şehir için 4’er sanatçı kontenjanı sunuyor. Seçilen sanatçılara Avrupa ve Batı Balkanlar içerisinde ulaşım desteği, 6 haftalık konaklama, çalışma alanı, araç-gereç yardımı ve 600 Euro harç verilecektir. Sanatçıların programa seçilebilmeleri için 18 yaş ve üstü olmaları, yukarıdaki 4 ülkeden birinde ikamet etmeleri ve program boyunca tam katılım gösterebilmeleri gerekiyor.

Artist Grant Ödülü 
Son Başvuru Tarihi: 15/07/19

Artist Grant kurulduğu 2017 yılından beri sanatçıları destekleyen ve imkân eşitsizliğini kaldırmayı hedefleyen bir kuruluştur. Kuruluşun en önemli hedefi verdiği hibe desteği ile sanatçıların topluma katkı sağlamasına yardımcı olmaktır. Artist Grant, 25 Dolar kayıt ücreti ile başvurulan yarışmanın bu seneki ödülünü 500 Dolar olarak belirlemiştir. 18 yaş üstü ve görsel sanatlar ile ilgilenen dünyanın her yerindeki sanatçı başvuruları kabul edilecektir.

Açık Çağrı: 2020 Güz için Konuk Sanatçı Programı 
Son Başvuru Tarihi: 31/08/19 
Yer: Nebraska – Amerika

Bemis Center, yaklaşık 40 yıldır sanatçılara yer, zaman, kaynak ve araştırma imkânı sunmayı hedefleyen bir kuruluştur. Bu kuruluş konuk sanatçı programı ile dünyanın farklı yerlerindeki 10 sanatçıyı 16 Eylül – 13 Kasım 2020 tarihleri arasında Nebraska’nın Omaha şehrinde ağırlamayı planlıyor. 21 yaş ve üstü profesyonel sanatçılar 40 Dolar kayıt ücretini ödeyerek bu programa başvuru yapabiliyorlar. Programa kabul alan sanatçılar ise ulaşım ve yemek giderleri için bir ödenek alabiliyor.

Açık Çağrı: Warbling Grup Sergisi 
Son Başvuru Tarihi: 19/07/19 
Yer: Londra – Birleşik Krallık

Warbling, 2017 yılından itibaren Londra’da faaliyet gösteren bir küratörlük projesidir. Bu proje, 22 Ağustos - 2 Eylül 2019 tarihleri arasında uluslararası kayıtlarla beraber “Unutmadım, Tabiki!” adlı bir sergi düzenlemeyi planlıyor. Proje, sanatçılardan serginin temasını esas alan kendi eserleriyle başvurmalarını bekliyor. Kayıt ücreti olan 20 İngiliz Sterlini ödeyen katılımcılar sonrasında bir jüri tarafından değerlendirilecektir.

Açık Çağrı: CUVO Video Art Festivali 
Son Başvuru Tarihi: 30/09/19 
Yer: Madrid – İspanya

Gezgin bir festival olan CUVO, sanatçılara birçok mekânda eserlerini sunma şansı tanırken hem sanatçıların görünürlüğünü artmasına yardımcı oluyor hem de sergi yapılan çevrede ‘video art’ sanatına olan ilgilinin arttırılmasını hedefliyor. Festivalin bu yılki teması ‘TEEN GAME’ ve sanatçıların bu tema ile ilgili eserleriyle başvurulması bekleniyor.

Genel Bilgi: Çağdaş Bir Girişim 
Son Başvuru Tarihi: 29/07/19 
Yer: Teksas – Amerika

‘Genel Bilgi: Çağdaş Bir Girişim’ sergisi 13 Ağustos- 15 Ekim 2019 tarihleri arasında Armadillo Art Galerisi’nde sergilenecektir. Sergiye başvurmak isteyen çağdaş, güzel sanatlarla ilgilenen sanatçıların konu seçimleri kendilerine ait olacaktır. Sanatçılar 35 Dolar karşılığında 10 eserle başvuru yapabilecektir. Özel bir jüri birinci seçilecek eser sonrasında kişisel sergi yapma hakkı kazanacaktır.

Açık Çağrı: Konuk Sanatçı Programı 2020 
Son Başvuru Tarihi: 28/07/19 
Yer: Barselona – İspanya

‘Sala Projesi’ kapsamında yürütülen konuk sanatçı programı her türlü alandan, yaştan, milletten katılımcıya açıktır. Başvuru sonrasında değerlendirilen eserlerden 3 proje seçilecektir. Konuk sanatçı programı dahilinde, bu 3 proje sahibinin sergi için yeni birer proje üretmeleri beklenmekte ve bu 3 projeye toplam 15.000 Euro destek verileceği duyurulmuştur.

Frieze Yazar Ödülü 2019 
Son Başvuru Tarihi: 05/08/19 
Yer: Londra – Birleşik Krallık

1991 yılında kurulan frieze dergisi, kurulduğu günden beri sanat ve kültür üzerine yazılan yeni ve hayal gücü kuvvetli yazıları desteklemeyi amaç edinmiştir. Dergi, her sene düzenlediği ‘Frieze Yazar Ödülü’ ile yetenekli genç yazarları görünür kılıyor. Yazarlar, daha önce yayımlanmamış bir eleştirileri ile 3 jüri üyesi tarafından değerlendirilecek ve bu değerlendirme sonucunda kazanan katılımcı 2,000 İngiliz Sterlini değerinde bir ödüle laik görülecektir.

Uluslararası Fotoğraf Ödülü 2019 
Son Başvuru Tarihi: 31/07/19 
Yer: Dubai – Birleşik Arap Emirlikleri

Fotoğraf yarışması, Birleşik Arap Emirliklerinden ve dünyanın her yerinden, 18 yaş ve üstü, amatör veya profesyonel tüm fotoğraf sanatçılarını portfolyolarını sunmak üzere davet ediyor. Sanatçılar, yarışma çerçevesinde belirlenen 5 kategoriden birinde yarışabileceklerdir: İnsan, Dünya, Başarı, Barış, Ortaklık. Değerlendirme sonucunda her kategori birincisi 5000 Dolar değerinde ödüle layık görülecek, para ödülüne ek olarak seçilen 170 portfolyo 2020 yılında kitap olarak basılıp, görünür kılınacaktır.

Uluslararası Fotoğraf Bursu 2019 
Son Başvuru Tarihi: 31/08/19

Uluslararası Fotoğraf Bursu, dünyanın her yerinden fotoğraf sanatçılarının katılımına açıktır. Katılımcılar ücret ödemeden katılabildikleri yarışmaya, bir tema çerçevesinde 10’a kadar eserle başvurabileceklerdir. Yarışma 5 kategori de faaliyet göstermekte ve birinciye 1,000 Dolar burs sağlamaktadır. Yarışma kategorileri: Yaratıcı, Belgesel, Manzara, Portre ve Gezi.

CeramAiR, Seramik Konuk Sanatçı Programı 2020 
Son Başvuru Tarihi: 5/08/19 
Yer: Vernon – Kanada

CeramAiR konuk sanatçı programı, belli bir seramik eğitimi almış veya bilgisi olan genç ve tanınmış sanatçı başvurularını kabul edecektir. Sanatçılar proje fikirleriyle, seçilmiş çalışmalarıyla veya portfolyoları ile başvurabilirler. İşleri değerlendirilen ve seçilen sanatçılara stüdyo ve kalacak yer program tarafından sunulurken, ulaşım, yemek, malzeme gibi ihtiyaçların sanatçılar tarafından karşılanması beklenmektedir.

Uluslararası Sanat Eleştirisi Ödülü 
Son Başvuru Tarihi: 15/09/19 
Yer: Londra – Birleşik Krallık, Şangay – Çin Halk Cumhuriyeti

6’ncısı düzenlenen Uluslararası Sanat Eleştirisi Ödülü (IAAC 6), 2019 yılında da kapılarını dünyanın her yerinden katılımcıya açıyor. Katılımcılar, 15 Eylül 2018 ile 15 Eylül 2019 tarihleri arasında bir çağdaş sanat sergisi üzerine yazdıkları İngilizce 1,500 kelimeyi geçmeyen veya Çince 2,500 kelimeyi geçmeyen eleştirileri ile bu yarışmaya başvurabilirler. İngiliz ve Çin profesyoneller tarafından değerlendirilen eleştiri yazılarından ilk 3’üne ödül verilecektir. Birincilik ödülü 10,000 Euro veya bunun karşılığı yaklaşık 80,000 RMB para ödülü ve bunun yanında giderleri tamamen karşılanan, Londra’ya veya Şangay’a düzenlenecek ziyaret ve toplantılara katılabileceklerdir.

Açık Çağrı: Corridor Project Space 2020 Yılı Programı: Donmuş Zaman 
Son Başvuru Tarihi: 31/07/19 
Yer: Amsterdam – Hollanda

Amsterdam’da faaliyet gösteren Corridor Project Space (CPS) her sene sanatçıların farklı bir konu üzerinde araştırma yapıp geliştirdikleri eserleriyle bir sergi düzenliyor. Bu yıl 5’cisini düzenleyecekleri serginin konusunu ‘Donmuş Zaman’ olarak belirleyen CPS genellikle Hollanda’dan ve Türkiye’den gelen sanatçılar ve yazarlarla iş birliği yapıyor. CPS, sanatçıların sergi alanı, temel malzeme ihtiyaçlarını karşılamasının yanı sıra reklam ve fotoğraf çekimi konusunda yardımcı olacaktır. Geriye kalan ihtiyaçların sanatçının kendisi tarafından karşılanması beklenmektedir.

Açık Çağrı: AICA Incentive Award For Young Art Critics 
Son Başvuru Tarihi: 23/08/19

AICA Incentive Award for Young Art Critics, dünya çapında sanat eleştirmenliğinde gelişmekte olan sesleri arıyor. 2019 yılında, International Association of Art Critics (AICA) ve AICA Awards Committee, AICA German bölümünün desteği ile AICA Incentive Award for Young Art Critics’in 7. edisyonunu düzenliyor.

AICA tüm dünyadan genç sanat eleştirmenlerini, 52. International AICA Congress’in teması olan Art Criticism in Times of Nationalism and Populism ile ilgili bir konu (sergi, bienal, bir sanatçının profili vb.) üzerine bir makale veya eleştiri yazısı sunmaya davet ediyor. Son başvuru tarihi 23 Ağustos 2019. Eleştirmenler 23 Ağustos 2019 tarihine kadar 35 yaşında veya daha genç olmalıdır. Ödüle hem AICA üyeleri hem de AICA üyesi olmayanlar başvurabilir. Metinler, İngilizce dilinde (en fazla 2500 kelime) yazılmış olmalıdır.

Rusya'da Konuk Sanatçı Programları

Nastassja Piletckaia tarafından hazırlanmıştır.