Sanatçılarla Sergi Turu

EN

Tarih: 02 Şubat 2019 Cumartesi

Saat: 12.00-13.00

Yer: Mixer

 Mixer'de 18 Ocak-23 Şubat tarihleri arasında yer alacak sergiler "Yeşil Küf" ve " Lekesiz"in sanatçılardan dinlemeye davet ediyoruz!

 Yeşil Küf

Sanatçılar| Bilal Yılmaz, Eda Aslan, Deniz İkizler, Giuseppe lo Schiavo, Gökçe İrten, Horasan, Nergiz Yeşil, Sami Aslan, Sırma Doruk, Sinan Logie

 Serginin ismine ilham veren ise Emre Zeytinoğlu’nun Sanatta Yeni Popülerleşme yazısında bahsi geçen ‘yeşil küf’ metaforu, Walter Benjamin’in Pasajlar kitabında geçen “Bronz bir yapıtın üstündeki yeşil küfün kimyasal çözümlemesi o yapıtın hakikiliğinin saptanmasına yardımcı olabilir.” Sergi ise hakiki olan eserin hangisi olduğunu sorguluyor, küfün altındaki mi yoksa küf ile birlikte var olan eser mi? İzleyicilere arkeolojik bir kazı deneyimi de yaşatacak sergi aynı zamanda onu bir araştırmacı konumuna sokarak, tarih yazma sürecinin bir parçası haline getiriyor.

 Lekesiz

Sanatçılar| Ayşe Yıldırım, Egemen Tuncer, Pınar Yılmaz

 Farklı disiplinlerde işler üreten sanatçılar Ayşe Yıldırım, Egemen Tuncer ve Pınar Yılmaz içinde bulunduğumuz, insanlar tarafından yapılan yapıların davranışlarımızı nasıl yönlendirdiği üzerine farklı düşünme biçimleri geliştiriyorlar.Ayşe Yıldırım, oluşturduğu seride form ve biçim kaygısından yola çıkarak mimariden seçtiği detayları daha yalın hale getirerek, boşlukla biçimlendiriyor. Dış dünya ve içerisi ile bağlantıyı pencere metaforu ile ele alan Pınar Yılmaz, kent yaşantısı içerisinde yorgun düşen zihinler ve bedenlerin hanelerine çekildikten sonra, bulundukları mekânlar üzerinden bir sunum yapıyor. Sıradan hane eşyaları ile kurduğumuz ilişkiye odaklanan Egemen Tuncer daha öncesinde kendi atölyesinde çektiği fotoğraflardan yola çıkarak fotoğraflarda görünen sahneleri sayısal ortamda modelleyerek yeniden canlandırır.