Yarış Pilotu ve Gölgesi

09.03.2017 - 01.074.2017

Eren İleri, Mixer Açık Depo’da yer alacak analog, siyah & beyaz fotoğraflardan oluşan serisi “Yarış Pilotu ve Gölgesi” ile insan ve teknoloji arasındaki doğanın ve doğal yeteneklerinin ötesine “uç noktalara” taşınmış ilişkiyi sorguluyor.

Formula 1 Grand Prix yarışları özelinde kurgulanmış, ütopya / distopyanın bir resmi sayılabilecek yapay topografyalarda şahit olunan kısa ama göz kamaştırıcı “an”ları belgeleyen İleri, göstergebilim çerçevesinde gösteriyi ve yok-mekan içinde bedeni analiz ediyor. Teknoloji, makina (araba) formunda insanla (pilot) kurduğu uzamsal bağı ve toplumun teknik ve hayali döngüsünü kapsülleyen bu anlar, Grand Prix yarışlarında yüzeye çıkan neo-liberalizm ve serbest piyasa ideolojisi ile beraber trans-hümanist rüyanın şahitliğini yapıyor.

Kendisini çevreleyen diğer tüm gerçekleri emen ve adeta bir hiper-modernite festivaline dönüşen bu yapay yarışma yerleri, insanın teknolojik kurtuluşundan ziyade tutkularını teknolojinin totaliter rejimine teslim etmelerine tanıklık ediyor. Abu Dabi, Azerbaycan, Avusturya, İtalya ve Belçika'da yer alan ve erişimin zor olduğu Grand Prix yarışlarına foto-muhabir olarak katılarak parkur kenarına sınırsız erişim imkânı bulan sanatçı, fotoğraf gazeteciliği yöntemlerini uygulayarak yeniden fotoğrafçı rolünü üstleniyor.