Art Stage Singapore 2018

Mixer, 25 - 28 Ocak 2018 tarihleri arasında düzenlenen Asya kıtasının önde gelen çağdaş sanat fuarı Art Stage Singapur’a Berkay Bugdan, Sibel Kocakaya ve Alican Leblebici ile gidiyor. Geçtiğimiz iki sene boyunca Bugdan’ın solo sergisiyle Art Stage’de izleyiciyle buluşan Mixer, bu sene üç farklı sanatçıyı “Güzellik: Tamamen Perspektif hakkında mı?” başlıklı bir tema altında birleştiriyor.

Berkay Bugdan seçkideki işlerinde güzellik konseptini çelik üzerindeki ustalığıyla sorguluyor. Sergide, zamanla çürümeye mahkum olan paslanmış çelikten “ideal güzelliği” sembolize eden iki romantik nü tasvirine, çelikten yapılmış interaktif bir enstrüman heykel eşlik ediyor. Bugdan’ın “Reclamation” başlıklı kişisel sergisinden hatırlanabilecek “Shear” heykelinde “geçicilik” kavramı ön plana çıkıyor. Heykelin interaktif yönü, izleyicileri de bu geçiciliğe dokunma duyusuyla davet ediyor.

Hiperrealist resimleriyle bilinen Alican Leblebici ise güzellik algısını oyuncak bebek endüstrisi üzerinden ele aldığı işleriyle Art Stage’de yer alacak. Bu bebekler bir yandan güzellik standartlarına dair bir algı dayatırken, tüketim kültüründeki eleştirel yerlerini de korurlar. Leblebici'nin işleri, hızla değişen dünya ve kadın vücudunu idealleştiren ve homojenleştiren teknoloji içinde endüstriyel algılama yönetim araçlarını takip ediyor.

Çalışmalarında mekan ve beden-mekan ilişkilerini yeniden tanımlamayı merkeze alan Sibel Kocakaya, Art Stage’deki çalışmalarında doğa görüntülerine gravür ve boyama teknikleriyle müdahale ediyor. Bu müdahale edilmiş görüntüler aynı görüntünün perspektife bağlı olarak kavramsal sürecinin değişimini yansıtıyor. Sanatçının diptik fotoğrafik görsellerinde izlediğimiz gravür ve boyama teknikleri, çalışmalarına yeni bir anlam ve boyut kazandırıyor.

Türkiye’de yetişen genç sanatçıları destekleme hedefiyle Mixer, farklı teknik ve bakış açılarına sahip üç sanatçı ile Asya’nın önemli kültür merkezlerinden Singapur’da güzellik konseptini tartışmaya açmayı hedefliyor.