Linol Baskı Atölyesi: Ayşe Ateş, Çağla Sel, Damla Yalçın

Mixer’de Güzeşte sergisinde yer alan sanatçılar, Ayşe Ateş, Çağla Sel ve Damla Yalçın linol baskı atölyesinde katılımcılara baskı resmin temellerini öğretecek.

Ayşe Ateş, Çağla Sel ve Damla Yalçın’ın ortak yürüteceği atölyede, basılacak görselin seçimi ve hazırlanması ile ilgili kısa bilgilendirmenin ardından, baskıya dair tüm süreç ve uygulamaları deneyimleyecek olan katılımcılarımız, kendileri için ya da yeni yılda sevdiklerine hediye etmek için küçük ve edisyonlu birer seri üretme şansı yakalayacaklar!

Linolyum; bezir yağı, doğal reçine, mantar tozu, talaş, kalker ile sıvanmış, kendir dokumasından yapılan bir çeşit taban malzemesidir. Linol baskı tekniğinde, seçilen görsel kesme bıçağı yardımıyla linol üzerine oyulur ve ardından matbaa mürekkebi ve merdaneler aracılığı ile yüzeyi boyanır. Baskı işlemi sırasında kazılan yerler değil, yüksek kısımların üzerindeki mürekkep kağıda geçer. Bu anlamda, oyma işlemini kağıda geçmesini istediğimiz görselin negatifini esas alarak yapmak gerekir.

Linol baskı için gereken malzemeler her katılımcı için hazırlanmış olacaktır;

- Bir adet 10.5x15 cm boyutunda kesilmiş linolyum tabaka
- Linolyum kesme bıçağı
- Üzerine baskı yapılacak kağıt
- Baskı işlemi sırasında kullanılacak tahta kaşık 
- Mürekkep

Katılımcılar atölyede seçecekleri hazır görselleri, örnekteki gibi oyma işlemine ve 10.5 x15 cm oranına uygun halde hazırladıkları görselleri ya da marker kalem ile doğrudan linolyum üzerine çizdikleri deseni çalışabilirler.

Linol Baskı Atölyesi

12 Ocak, Cumartesi
15.00- 17.00
Kontenjan: 15 kişi
Atölyeye katılım ücretsizdir.

Kayıt formunu doldurunuz

https://goo.gl/forms/fFsRGFxEIQ3SKbmp2Detaylı bilgi ve iletişim için:
info@mixerarts.com
0212 243 54 43