Deniz İkizler - otoperformans

Performans

Otoperformans | Self-Performance by Deniz İkizler

18 Ocak, 20.00

Üretimlerinde izleyiciyi kendi koşullanmalarıyla yüzleşmelerini sağlamak amacını taşıyan Deniz İkizler, çalışmalarını genel olarak interaktif bir yöntem ile sürdürür. İşlerini kimi zaman koşullayan bir otorite olarak yerleştirerek, izleyiciye koşullandırılmanın rahatsızlığını doğrudan deneyim yoluyla sorgulatır. Kimi zaman dikkat çekmek istediği diğer noktalarla ilgili farkındalık yaratmak adına çeşitli alternatifler sunar. Böylelikle deneyimleyen izleyicinin özgür iradesiyle yaptığı seçimlerin aslında ne derece ‘özgür’ olduğuna dair düşünmeye davet eder. Sanatçı, kimliğin koşullanmışlığını irdelerken diyalektik bakış açısı ile koşutlukları görünür hale getiren üretimleriyle izleyiciyi işin içine katar.

Deniz İkizler’in Otoperformans başlıklı çalışması, daha önceki performanslarını tek bir performansla birleştirirken performans sanatında “otoperformans” niteliğini irdeler ve son aşamada performansını enstalasyona dönüştürdüğü bir fikirle hareket eder. Sanatçı, bu iki sanat türünü bir araya getirirken, aynı zamanda bir performans sanatının izleyici önünde ilk defa gerçekleşme anını, ardından video, fotoğraf, enstalasyon şekline dönüşerek sergilenmesinin her bir katmanını sorgulamaya açar ve izleyiciye izlediğinin ne olduğu sorusunu sorar.

Metin: Arda Can Özsu

Biyografi
Deniz İkizler (d. 1988, İstanbul) 2013 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nden mezun oldu ve aynı yıl kişisel atölyesini açtı. The International Performance Association’da (IPA), Mamut Art Project’te, ARTIST İstanbul Sanat Fuarı’nda ve diğer birçok sanat kurumunda performanslarıyla, enstalasyonlarıyla ve resimleriyle yer aldı. Deniz İkizler, yaşamına ve çalışmalarına İstanbul’da devam etmektedir.
 

Fotoğraf: Semih Duman

Fotoğraf: Semih Duman