Misafir: Umulmadık

15.12.2017 - 13.01.2018

Mixer5. yaşına "MİSAFİR" başlıklı bir proje sergisi ile kültür endüstrisinin kendine has alanlarında önde gelen isimlerini serginin misafiri olarak bir araya getiriyor. Küratörlüğünü Özlem Ünsal'ın yaptığı "Umulmadık" alt başlıklı sergi 15 Aralık'ta Mixer'de açılacak. Proje, müzik, görsel sanatlar, moda tasarımı ve sahne sanatları gibi farklı yaratıcı alanlarda işler üreten isimleri, kendi disiplinlerinin dışına çıkararak, bir sergi aracılığıyla etkileşime geçirmeyi amaçlıyor.

Serginin 'misafir'i olan isimler, kendi disiplinlerinden beslenen sanat anlayışlarını yeni bir dil üzerinden dışa vuruyorlar. Özlem Ünsal'ın yaptığı önerme üzerinden seçtikleri eserler kendi tarzlarını öne çıkaran özgün bir tavrı yansıtıyor. Serginin bu kapsamdaki 'misafir'leri moda tasarımcısı ve V&A Jameel Price Jüri üyesi Dice Kayek, müzisyen Hakan Özoğuz, oyuncu Mert Fırat, moda ve reklam fotoğrafçısı Tamer Yılmaz.

Sanatçılar Ahmet Duru, Ahmet Oran, Ahmet Sarı, Ali Şentürk, Alican Leblebici, Ansen, Berkay Buğdan, Burçak Bingöl, Ekrem Yalçındağ, Esk Reyn, Ilgın Seymen, Kemal Seyhan, Mustafa Horasan, Seçkin Pirim, Sibel Kocakaya'nın katıldığı sergi ironik bir dil üzerine inşa ediliyor. Projede, eserleriyle özdeşleşen sanatçıların alışık olmadığımız bir yaklaşımla oluşturduğu yapıtları izleyiciye sunuluyor. Seçki hem eserlerin taşıdığı imzalarla hem de sergileniş yöntemleriyle izleyiciyi 'ters köşe'den yakalamayı hedefliyor. Alışılmışın dışında bir tavırla kurgulanan sergi, yeni bir dil üzerinden işleri okumaya davet ediyor, izleyiciyi de 'misafir' konumuna getiriyor.

"MİSAFİR: Umulmadık" sergisi 13 Ocak'a kadar Mixer'in Karaköy'deki mekânında görülebilir.