Son Çıkış

19.08.2016 - 03.09.2016

Kürşat Bayhan’ın yaklaşık 3 sene önce içinde yaşadığı şehrin değişimini ve kırsal alanda yaşanan topografik değişimleri fotoğraflamaya başladı. Bayhan, Kuzey Marmara Otobanı ve 3. Köprü rotası üzerinde yaptığı yolculuklarda bölgede yaşayanlarla konuşarak, gün ve gün yaşanan değişimde ana metaforunu kırsal yaşam, manzara ve portreler üçgeninde kurguladığı “Son Çıkış” isimli projesini oluşturdu. “Son Çıkış”, 20 milyona ulaşan şehir nüfusuna rağmen yaklaşık 1 saat uzaklıkta şahit olduğunuz iklim ve bitki örtüsü size Anadolu’da bir kasabada hissettirirken kısa bir süre içerisinde bunun kaybolduğuna tanık olmanın üzücü sürecini aktarıyor.

“Son Çıkış”, İstanbul ve şehirde yaşayanlar için bir çağrı niteliğinde. Şehrin kuzeyinde başlatılan mega projeler şehir hayatı için de önemli değişikliklerin habercisi. Şimdiden ağaçların kesilmesi sonucunda oluşan ısı adaları iklim üzerinde olumsuz etkiler yaratıyor. Yaban hayatı yok olma noktasına gelirken, evlerini terk etmek zorunda kalan vahşi yaban domuzları boğazı yüzerek geçmeye ve kendilerine bir ev bulmaya çalışıyor. Mega Projeler olarak adlandırılan Kuzey Marmara Otoyolu, 3. Köprü, 3. Havalimanı ve Kanal İstanbul beraberinde şehirleşme kuzeye doğru taşınıyor. Köyler ve meralar yerlerini korunaklı villalardan oluşan sitelere bırakıyor. 

Sanatçının, 2 yıl daha üzerinde çalışmayı planladığı “Son Çıkış” projesi aynı zamanda bir sosyal araştırma niteliğinde. Bölgede yetişen endemik bitkiler, su havzaları, yeni tip yapılaşma ve göç hareketleri, göçmen kuş haritası, bölgedeki sosyal hareketlilik, kaybolmakta olan hayvancılık faaliyetleri… Önümüzdeki dönemde Mega Projeler ile yeni bir kentin oluşmasının beklendiği “İstanbul’un Kuzeyi” nin görsel hafıza haritası çıkartılması sağlanacak. Ana başlığının “ Memorial of Northen İstanbul “ olacağı projenin ilk ayağı Last Exit isimli kitap. Kitapla birlikte kuzeyde yetişen endemik bitki türleri rehberi, boğazdan geçen kuş türleri ve haritası, 3. Köprü güzergahında sanatçının dolaştığı noktaları içeren bir harita da olacak.