Sanıldığı Gibi Değil

15.11.2013 - 22.12.2013

Bir yıl önce, farklı kanallarla Türkiye’de sanatı geniş kitlelere yaymak amacıyla açılan çoklu sanat mekânı Mixer; Art Writing, ArtLab gibi diğer etkinliklerin yanı sıra her ay bir sergi ile sanatseverlere kapılarını açıyor. Mixer’de, 2013 yılının son sergisi genç sanatçı Özge Enginöz’ün eserlerinden oluşuyor.

Özge Enginöz eserlerinde, en genel anlamıyla uygarlığın oluşturduğu gündelik davranış ve yaşantı biçimleri ile kendini gösteren, insan ve bilinci arasındaki farklılığın eleştirel temsillerini gerçekleştiriyor.

Siyah-beyazın bu ikiliklere yönelik ’kayıp ve yitirilen’ hissi; renkli yüzeylerde, figürün merkeze ve boyutsal olandan uzağa alındığı bir kurgu ile işleniyor. Böylece, tuvalin yüzeysel varlığı ile genel renk kullanımı arasında ustaca kurulan ilişki, tüm doğaüstü öğelerin olabilirliğini de güçlendiriyor. Tuvallerde yuvarlak formu ile davetkâr olan gezegen; nesneler, insan ve evren arasındaki ilişkileri simgeliyor. Bir başka deyişle sanatçının eserlerinde insan; bu dünyada ölümlü bir bilinç olmanın ötesinde, kurulabilecek yeni yaşam biçimlerinin de önermesi gibi.

Sanatseverler, Enginöz’ün tuval, kolaj, heykel ve video işlerinden oluşan kişisel sergisini 15 Kasım – 22 Aralık tarihlerinde Mixer’ de görebilir.