Printed'15

29.04.2015 - 14.06.2015

Kurulduğundan beri sanatın erişilebilir olduğunun altını çizmek için projeler geliştiren Mixer, 2013'ten bu yana giriştiği edisyon işini bu ay kapsamlı bir festivalle taçlandırıyor: Printed'15. 14 Haziran'a dek sürecek etkinlik, koordinatör Serhat Cacekli'nin farklı kurum ve kişilerle yaptığı işbirlikleri sayesinde baskı severler için bayram niteliğinde.

Öncelikle bilindik isimlerin, bu sergi için ürettikleri, çoğunu ilk kez göreceğimiz işlerinden oluşan bir baskı sergisi planlanmış. Ferhat Özgür'ün videolarından yakaladığı düşük çözünürlüklü ekran görüntüleri, Orhan Cem Çetin'in ilk kez göstereceği ''Herkes için duvar kağıtları'' serisinden baskılar, video işleri ve performanslarıyla tanıdığımız Işıl Eğrikavuk'un daha önce sergilenmiş işlerine gönderme yapan eserleri, Çağrı Saray'ın çizgi roman sekanslarını andıran serigrafileri, Komet'in sanatçı kitabı ve Boston'da yaşayan genç sanatçı Bahar Yürükoğlu'nun fotoğrafları ''m x n'' başlıklı bu sergide yer alıyor. Açık Depo alanında ise daha önce Arter'deki kişisel sergisinden ismine aşina olduğumuz Marc Quinn’in özgün baskı teknikleriyle üretilmiş uygun fiyatlı edisyonlu eserleri ve Krampf Gallery'nin sahibi Regis Krampf'ın desteğiyle Çinli fotoğrafçılar Liu Bolin ve Li Wei’in işleri yer alıyor.

Dahası, İngiltere’nin en prestijli edisyon stüdyolarından biri olan CFPR Editions, deneysel baskı tekniklerini kullanarak University of the West of England bünyesindeki sanatçılarla ürettikleri 3D basılmış heykelcikleri ve edisyonları getiriyor. Baskı teknikleri ve edisyonlu eserler hakkında yapılacak olan atölye ve konuşma programıyla beraber geçtiğimiz sene faaliyetine ara veren Galatasaray’daki ‘edisyon’ galerisinin arşivinden bir dijital baskı da Printed’15’te izleyicilerle buluşuyor.